Beáta 34 éves. Egy éve változó immunhiányt állapítottak meg nála, mely gyakori felső légúti infekcióinak és autoimmun betegségének okozója. Sokat küzdött ezen egészségügyi problémáival, azonban mióta rendszeres intravénás immunglobulin pótlásban részesül, állapota jelentős mértékben javult. Azóta úgy érzi, mintha kicserélték volna.
Ez csupán egyetlen példa a számtalanból, mikor valaki életét a vérplazmából készült készítmények és gyógyszerek könnyítik, vagy éppen mentik meg. A Beátához hasonló betegeknek életük végéig plazmából előállított immunglobulin pótló gyógyszerkészítményre van szükségük. Az immunglobulin ugyanis egy olyan fehérje, amely a szervezet számára a baktériumok és vírusok elleni védekezéshez nélkülözhetetlen. Az ilyen betegséggel küzdő embereknél azonban ezen fehérjének a száma túlzottan alacsony, vagy súlyosabb esetekben szervezetük egyáltalán nem is képes azt előállítani. Márpedig ennek hiányában szervezetük nem fog rendelkezni a kellő immunvédekező képességgel.
Egyetlen immunhiánnyal küzdő beteg egyhavi gyógyszeradagjának előállításához 10 plazmaadóra, a 300 hazai beteg ellátásához pedig évente összesen közel 40.000 donorra van szükség.
Természetesen a vérplazmából készült gyógyszerek nemcsak az immunhiánnyal küzdő betegek számára lehetnek létfontosságúak, hiszen a vérzékenységben szenvedő emberek számára szintén az ilyen készítmények jelentik a kulcsot egy boldogabb és egészségesebb élethez. Egy hemofíliás beteg egy heti gyógyszeradagjának előállításához 25 plazmaadásra van szükség. Ez éves szinten, a 400 hazai, súlyos vérzékeny beteg gyógyszerszükséglete esetén, több mint fél millió plazmaadagot jelent.
Számtalan állhatatos és kitartó plazmadonorra van hát szükség ahhoz, hogy ezen betegek életét megkönnyíthessük. Ráadásul még csupán két olyan betegségről ejtettünk szót, melyek kezeléséhez nélkülözhetetlen a vérplazma, és az abból készült gyógyszerek. A fehérvérűség, a kiterjedt égés, a májbetegségek, szerv és szövetátültetések, bizonyos idegrendszeri bénulással járó kórképek, vagy az antibiotikum kezelésnek ellenálló baktériumok (úgynevezett multirezisztens kórokozók) okozta súlyos fertőzések (szepszis) egyik ellenszerét is emberi vérplazmából állítják elő.
De, hogy kiből is válhat plazmaadó? Bárkiből, aki betöltötte a 18. életévét, de még nem múlt el 60 éves, és testsúlya meghaladja az 52 kilogrammot, valamint megfelelő egészségi állapotnak örvend. Fontos, hogy a plazmaferezis mindig önkéntes alapú, pont úgy, mint a véradás, és a tévhittel ellentétben nem a pénzről szól, hiszen a vérplazmának inkább eszmei értéke van, mintsem anyagi. Az az 3000 forintos, szerény költségtérítés, melyet donorainknak adunk, körülbelül 4 buszjegy, egy üdítő és egy szendvics árát fedezi. De a plazmaadás természetesen nem is erről szól, hanem arról, hogy megpróbáljunk segíteni azon embertársainkon, akik számára létfontosságú gyógyszerek készülnek a vérplazmából.
Donorainkat az orvosok minden alkalommal megvizsgálják, hogy megállapítsuk, egészségi állapotuk lehetővé teszi-e, hogy plazmát adjanak. A szűrővizsgálatok alkalmával felfedezett betegségekkel kapcsolatban ráadásul tanáccsal is ellátjuk őket. Mindezekkel komoly terhet veszünk le a társadalombiztosítás válláról is.
Ha a fenti sorokat olvasva valaki úgy döntene, hogy ő is csatlakozik plazmaadóink egyre népesebb táborához, akkor fontos, hogy az alkalmassági vizsgálatra mindenképpen hozza magával a személyi igazolványát, vagy a jogosítványát, esetleg az útlevélét (tehát valamilyen fényképes igazolványt), a lakcímkártyáját és a biztosítási (TAJ) kártyáját is.
Kép forrása: http://szegedma.hu